Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

niedziela, Grudzień 13, 2009 19:36
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

Dnia 9 grudnia w Starostwie Powiatowym w Wołominie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po raz kolejny na spotkaniu omówiono sytuację epidemiologiczną grypy w powiecie wołomińskim.

W posiedzeniu udział wzięli, oprócz szefa obrony cywilnej powiatu – starosty Macieja Urmanowskiego, przedstawiciele sanepidu, szpitala, straży pożarnej, a także naczelnicy wydziałów Bezpieczeństwa i Ratownictwa oraz Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Aktualnie w Szpitalu Powiatowym w Wołominie przebywa 3 pacjentów (w tym 2 dzieci) chorych na grypę typu A. Jedno z dzieci ma potwierdzoną grypę typu A/H1N1. Stan dzieci jest dobry, natomiast stan osoby dorosłej, ze względu na liczne dodatkowe obciążenia zdrowotne, jest ciężki.

Dotychczas w Szpitalu Powiatowym w Wołominie przeprowadzono ok. 100 badań przesiewowych w kierunku grypy. U 17 chorych stwierdzono grypę typu A, z czego 7 z nich miało grypę typu A/H1N1.

Pacjenci, u których lekarz podejrzewa grypę typu A/H1N1 poddawani są dalszym badaniom genetycznym na obecność wirusa typu A/H1N1. W Warszawie są jedynie dwie placówki, które przeprowadzają tego typu badania: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Szpital Zakaźny na ul. Wolskiej. Czas oczekiwania na wynik badania genetycznego wynosi ok. 10 dni. Koszt takiego badania to 350 zł.

Powiatowe służby cały czas monitorują sytuację i dysponują najnowszymi danymi. Apteki są przygotowane na zwiększoną liczbę zachorowań i posiadają zapasy antybiotyków i leków przeciwwirusowych.

Podczas posiedzenia podjęto decyzję o zorganizowaniu konferencji dla dyrektorów placówek edukacyjnych, przychodni zdrowia oraz innych jednostek organizacyjnych. Tematyka spotkania, które poprowadzi dr n.med. Paweł Grzesiowski będzie skupiać się na zaleceniach dla lekarzy dot. postępowania w przypadku stwierdzenia grypy, procedurach profilaktyki grypy oraz sposobach rozpoznawania i jej leczenia.

Źródło: Powiat Wołomiński