PRIDE- bezpłatne szkolenie na opiekunów zastępczych i adopcyjnych w Wołominie

poniedziałek, Wrzesień 28, 2009 10:10
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie regularnie prowadzone są szkolenia programem PRIDE dla kandydatów na opiekunów zastępczych i adopcyjnych. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne i niezobowiązujące.
Słuchacze dowiadują się o uwarunkowaniach prawnych, o zaletach i wymaganiach, ale przede wszystkim o tym, jak postępować z dzieckiem, aby zaspokoić jego potrzeby psychiczne i emocjonalne.

Program PRIDE odnosi się do umiejętności, jakie powinny posiadać osoby przygotowujące się do pełnienia opieki zastępczej. Pomaga dobrze zrozumieć przyczynę cierpienia dzieci – stratę rodziców i domu. Dzięki nabytej wiedzy nowym rodzicom zastępczym łatwiej jest pełnić rolę opiekuna, który pomoże dziecku również odnaleźć właściwą drogę do własnej rodziny oraz do samodzielnego życia.

Rodzina zastępcza to taka, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci osierocone, odrzucone lub których rodzice nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki. Przyjęcie dziecka przez małżeństwo lub osobę samotną następuje najczęściej bez zrywania więzi z rodziną biologiczną.
Jest to dla dziecka często jedyna możliwość opuszczenia domu dziecka i jedyna szansa dorastania w rodzinnym otoczeniu. Dotyczy to wszystkich podopiecznych o sytuacji prawnej wykluczającej adopcję.
Najczęściej rodziny zastępcze są spokrewnione z dzieckiem. W domach dziecka czy rodzinach biologicznych przebywają jednak dzieci, które nie mają możliwości dołączenia do spokrewnionych rodziny zastępczej i to dla nich poszukują opiekunów pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 06.10.2009 r. o godz. 17.30 w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wołominie przy ul. Prądzyńskiego 3.
Wszelkie informacje o rodzinach zastępczych, o ich przygotowaniu i szkoleniu możecie Państwo uzyskać pod nr
tel. 22 776 44 95, 96.