„Zatrzymać osteoporozę” – bezpłatne badania w Wołominie

piątek, Listopad 16, 2012 1:45
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

osteoporoza_2W listopadzie na terenie gminy Wołomin odbędą się badania profilaktyczne związane z wczesnym wykryciem osteoporozy. Będą one bezpłatne i obejmą mieszkańców powyżej 50 roku życia.

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości potrzeby przeprowadzania badań profilaktycznych w zakresie osteoporozy. To pierwsze tego typu działania realizowane przez gminę, na które w tegorocznym budżecie przeznaczono 12 tys. zł. Na badania zapraszamy w 3 terminach:

- 14.11.2012 godz. 9.00 – 16.00 (Urząd Miejski w Wołominie)

- 15.11.2012 godz. 9.30 – 16.00 (Miejski Dom Kultury)

- 18.11.2012 godz. 9.00 – 16.00 (Szkoła Podstawowa w Zagościńcu)

Zainteresowani proszeni są o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Osteoporoza osłabia kości i zwiększa ryzyko złamań kręgosłupa i kości udowej ze wszystkimi ich powikłaniami, śmiertelnymi włącznie. W Europie co 30 sekund ktoś doznaje złamania w wyniku osteoporozy. Choroba ta zwana jest cichym „złodziejem kości”, gdyż działa wolno i bezboleśnie. Dotyka głównie osoby, które ukończyły 50 rok życia, ale może też występować u ludzi młodych. Choroba ta stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny, a koszty leczenia jej skutków – złamań w wysoko uprzemysłowionych krajach sięgają kilkuset milionów dolarów rocznie. Wczesne wykrywanie i rozpoczęcie leczenia jest skuteczne w walce z osteoporozą. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania kości – ultrasonometrię, która pozwala rozpoznać i określić wytrzymałość naszych kości. Takie badania będzie można wykonać bezpłatnie w Wołominie.