Rozmowa z Pawłem Oleksiakiem

piątek, Październik 7, 2011 1:38
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

oleksiak1.     Startuje Pan do Parlamentu razem z Panią Piekarską – jak ocenia Pan jej pracę w Sejmiku Wojewódzkim?

Witam serdecznie.
Rzeczywiście do parlamentu kandyduję z tej samej listy co Katarzyna Piekarska. Katarzyna wspólnie z innymi kolegami usilnie stara się w Radzie Sejmiku aby wreszcie zauważono problem infrastruktury drogowej służącej Powiatowi Wołomińskiemu. Kasię znam osobiście i wiem, że jest to osoba odpowiedzialna. Wierzę, że może wiele zdziałać na rzecz naszego Powiatu.

2.    Czym do tej pory Pan się zajmował i skąd decyzja o wystartowaniu w nadchodzących wyborach ?

Zanim podjąłem decyzję o kandydowaniu do parlamentu przez kilka lat współdziałałem razem ze swoim ojcem Henrykiem Oleksiakiem w zakresie potrzeb lokalnych zwłaszcza dla Duczek i Wołomina. Poznałem dość dobrze problemy Gminy i Powiatu, wiem jak wiele jest do zrobienia. My mieszkańcy Duczek, Wołomina i całego Powiatu nie mieliśmy szczęścia do Posłów z naszego okręg, którzy by chcieli z oddaniem walczyć o nasze sprawy – nie byli z stąd. Duczki nie miały nigdy swojego posła, więc może teraz nadszedł ten czas?

3.    Jak ocenia Pan Powiat Wołomiński?

Powiat Wołomiński liczący 200.000 mieszkańców jest największym powiatem na mazowszu, ale również najbardziej zapomnianym przez Sejmik, Rząd i nie tylko- czyli zaniedbana cała „ściana wschodnia”. Do wykonania w naszym powiecie jest dużo. Wymieniać by można wiele problemów takich jak: infrastruktura drogowa, stosunki wodne oraz wiele innych. Jednym słowem największy powiat = najwięcej problemów, ale najmniej możliwości rozwoju. Czas by to się zmieniło.

4.    Co sądzi Pan o samorządzie Gminy Wołomin? Składzie osobowym Rady, Urzędu etc?

Samorząd Gminy Wołomin jest wybrany przez mieszkańców, którzy zdecydowali o jego składzie i przekroju. Mamy kilku młodych ambitnych radnych jak np. Pan Wojciech Plichta. W ostatnim czasie daje się zauważyć, że tereny wiejskie wreszcie zostają zauważane. 14 sołectw to ogromny obszar, ponad 8,0 tys. hektarów gruntów i niespełna 12000 mieszkańców, a Duczki to prawie osada licząca ponad 3000 mieszkańców. Za pośrednictwem naszych przedstawicieli są już brane pod uwagę zgłoszone problemy i częściowo znajdują rozwiązanie. Co do samego urzędu to jeszcze wiele czasu musi upłynąć aby urzędnicy zrozumieli, że są dla mieszkańców, a nie odwrotnie.

5.    Z czym kojarzy się Panu Powiat Wołomiński?

Powiat Wołomiński kojarzy mi się z zapóźnieniami rozwojowymi jako ogromny niezbyt bogaty obszar wydzielony z 3ch byłych województw. Ciągła myśl co zrobić i jak zrobić aby nasz Powiat i Wołomin jako jego stolica był lepiej postrzegany i aby mógł się rozwijać, a mieszkańcy nie musieli szukać pracy w Warszawie.

6.    Z czym kojarzy się Panu Wołomin?

Miasto Wołomin, którego jestem rodakiem kojarzyło mi się z dość znaczącym przemysłem (Huta, Stolarka, Eltor, Gazomontaż, Nafta, Biura Projektowe, SKR, Spółdzielnia Mieszkaniowa GS itp. Dziś kojarzy mi się z noclegownią dla ludzi pracujących w Warszawie, likwidacją zakładów i wyrastaniem dużych marketów. Nie widzę tu wielkiego rozkwitu.

7.    Duczki to największa wieś w Gminie Wołomin. Od jakiegoś czasu działa w niej portal informacyjny Duczki.pl, organizowana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Turnieje Charytatywne, we wrześniu zostanie otwarte najnowocześniejsze przedszkole – co może Pan powiedzieć o Duczkach?

Duczki to moja mała ojczyzna mieszkam tu od urodzenia. Jej rozwój jest dostateczny. P:rzez ostatnie kilka lat Duczki nie były obiektem zainteresowania władz samorządowych Wołomina, dlatego też i rozwój był ograniczony. Jestem dumny, że mieliśmy jedyne przedszkole na terenach wiejskich, a obecnie mamy nowe o najwyższych standardach i bardzo nowoczesne. Z dumą spoglądam również na naszą  szkołę w której uczy się ok. 1200 uczniów w tym gimnazjalistów, którą poniekąd budowali nasi działacze społeczni na czele z moim ojcem Henrykiem Oleksiakim.
Posiadamy zbudowane wodociągi i trwa budowa przyłączy kanalizacyjnych. W domach mamy ogrzewanie gazowe, internet i zasięg telefonii komórkowej. Myślę, że jako największa wieś w gminie mamy ogromną szansę na to aby zostały utwardzone ulice i wybudowane chodniki, a nam mieszkańcom żyło się nie gorzej niż w samym Wołominie, bo przecież mamy sporo małych zakładów pracy  i duży mądry kapitał ludzki znakomicie informowany  na naszej stronie Duczki.pl.

8.    Co sądzi Pan o trwającym latami planie przebudowy drogi wojewódzkiej 634?

Przebudowa drogi wojewódzkiej 634 to niemal historia. Prawie wszyscy kandydaci do samorządów  poruszali ten tema ale nieskutecznie. 634 to główny problem hamujący rozwój Powiatu. Przy dobrej współpracy z radnym sejmiku z naszego terenu i nie tylko jest szansa na przebudowę tej drogi. W chwili obecnej można odnieść wrażenie, że nasz powiat, a zwłaszcza Wołomin źle jest postrzegany przez władze sejmiku, a skutki są wiadome.