Wywiad z Katarzyną Piekarską- specjalnie dla Duczki.pl

wtorek, Sierpień 9, 2011 14:50
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

Katarzyna Piekarska

Jak ocenia Pani Powiat Wołomiński?

Dzień dobry i na wstępie dziękuję za możliwość wypowiedzenia się w istotnych dla Powiatu i Miasta sprawach.

Jeśli chodzi o ocenę stanu samorządu powiatu wołomińskiego to przyznam, że najlepszymi ocenami są wybory i zaufanie jakim mieszkańcy obdarzają ekipy rządzące. Samorząd jest takim miejscem gdzie można bardzo wiele zrobić dla lokalnej społeczności. To miejsce gdzie duże słowa, wielkie hasła można przekuwać w konkretne czyny i w ten sposób wspierać i działać na rzecz rozwoju danej wspólnoty.

Mówię o wyborach jako o ocenie stanu samorządu bo to najbardziej wiarygodna ocena. Często w ocenach bieżących kierujemy się aktualnymi działaniami czy zaniechaniami rządzących samorządem. Tu raczej trzeba spojrzeć na dorobek całej kadencji. Ważne jest to co się obiecało, co zrobiło, jakie są efekty, jak jesteśmy odbierani przez Mieszkańców.

Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego w ostatnich wyborach, ocenili i wybrali. Władze przejęła nowa ekipa i teraz trzeba poczekać na kolejną ocenę! Ufam, że będzie ona adekwatna do działań jakie samorządowcy realizowali w tym czasie.

Co sądzi Pani o samorządzie Gminy Wołomin? Składzie osobowym Rady, Urzędu etc?

Każdy region, który chce dynamicznie się rozwijać musi przede wszystkim liczyć na inwencję swoich mieszkańców. Wiem, że w Wołominie nie brakuje ludzi którzy swoją ciężką pracą niejednokrotnie udowadniali jak bardzo zależy im na rozwoju swojej gminy. Niestety nie mogę pochwalić się znajomością wielu osób, które obecnie zasiadają w Radzie Miejskiej w Wołominie, ale od wielu lat bardzo blisko współpracuje z Krzysztofem Gawkowskim, który w latach 2002-2010 był Radym i pamiętam, że bardzo ciepło wyrażał się o swoich kolegach z rady i ich wysokich kompetencjach.

Z czym kojarzy się Pani Powiat Wołomiński?

Będę romantyczna (śmiech).

Powiat Wołomiński kojarzy mi się z Kamilem Cyprianem Norwidem.

To właśnie w Dworze w Głuchach urodził się i przeżył lata dzieciństwa Kamil Cyprian Norwid! W Latach sześćdziesiątych Dwór ten został własnością Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy, którzy go odrestaurowali.

Twórczość Norwida zawsze była dla mnie inspirująca!

Z czym kojarzy się Pani miasto Wołomin?

Wołomin kojarzy mi się przede wszystkim z wielkim zwycięstwem armii polskiej w bitwie 1920 roku. Niedaleko bowiem Wołomina, w Ossowie odbyła się decydująca bitwa, w której zwycięstwo nad Bolszewikami odniosła strona polska!

Uważam, że stanowczo za mało mówi się o Wołominie w tym właśnie kontekście!

Co sądzi Pani o trwającym latami planie przebudowy drogi wojewódzkiej 634?

Infrastruktura drogowa ma przede wszystkim służyć mieszkańcom i to mieszkańcy powinni być z niej zadowoleni. Stanowi ona również krwiobieg gospodarki i nie możemy o tym zapomnieć. W powiecie wołomińskim zdecydowanie o tym zapomniano i dlatego niedopuszczalne jest aby ten największy powiat na Mazowszu miał tak złe połączenie drogowe ze stolicą Polski.

Wiem, że obecnie trwają końcowe prace związane z uruchomieniem przebudowy kluczowych odcinków drogi 634 i mam nadzieję, że do końca kadencji Sejmiku ten palący problem zostanie rozwiązany.

Jak ocenia Pani współprace Gmin i Powiatu przy cyklicznych obchodach Cudu nad Wisłą w Ossowie?

Nie będę wchodziła w szczegóły. Ważne jest jedno! Obchody Takiego wydarzenia jak „Cud nad Wisłą” w Ossowie powinny mieć odpowiedni wymiar.

Obecnie w wielu miejscach w Polsce organizowane są inscenizacje, działania przybliżające historię i ważne wydarzenia z pięknych kart oręża polskiego!

To ważne aby budować świadomość historyczną i utrwalać pojęcia patriotyzmu, tożsamości narodowej i regionalnej (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Ważne jest aby wiedzieć kim się jest, jaką ma się historię i w tym poczuciu dumy budować nasze lokalne Ojczyzny i Polskę!

Duczki to największa wieś w Gminie Wołomin. Od jakiegoś czasu działa w niej portal informacyjny Duczki.pl, organizowana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Turnieje Charytatywne, we wrześniu zostanie otwarte najnowocześniejsze przedszkole- co może Pani powiedzieć o Duczkach?

Przyznam, że o Duczkach za wiele wcześniej nie wiedziałam.

Odwiedziłam jednak stronę internetową www.duczki.pl i jestem pod ogromnym wrażeniem. Jeśli mowa o samorządzie jako o fundamencie Polski to Duczki wraz z portalem są właśnie modelowym przykładem takiego fundamentu!

Polska nie jest w Sejmie, nie jest w Rządzie, Polska to nie jeden czy drugi Minister. Polska to nie Senat i wielka polityka! Polska to samorząd i jego sprawy. Polska to My i nasze sprawy! Interes Polski nie jest gdzieś daleko – interes Polski jest na naszych ulicach, w naszych gospodarstwach. Polska jest w Duczkach a Duczki tworzą Polskę.

Gratuluję pomysłu i życzę … oby tak dalej!

Dziękuję za rozmowę!

Wojciech Plichta