Wspólny Bilet uratowany

piątek, Luty 18, 2011 18:32
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

_DSC0189Negocjacje w sprawie Wspólnego Biletu zakończyły się kompromisem, dzięki któremu mieszkańcy Wołomina nadal będą mieli możliwość korzystania ze Wspólnego Biletu KM i ZTM. Rozmowy z Dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego prowadził Burmistrz Ryszard Madziar, który był przedstawicielem zainteresowanych gmin z terenu powiatu wołomińskiego.

Zarządzona przez ZTM podwyżka opłat dla samorządów za funkcjonowanie na ich terenie Wspólnego Biletu mogła okazać się barierą nie do pokonania dla wszystkich samorządów na trasie kolejowej Warszawa – Wołomin. Wystąpienie jednej z gmin oznaczałoby w praktyce konieczność jeszcze większych nakładów ze strony pozostałych. Dlatego Burmistrz Ryszard Madziar wyszedł z inicjatywą uzgodnienia wspólnego stanowiska z innymi gminami z powiatu zainteresowanymi Wspólnym Biletem.

Samorządy powiatu wołomińskiego objęte wspólnym biletem ZTM płacą dziś 33% kosztów komunikacji. ZTM chciał, żeby do końca 2013 było to już 40%. Kompromisowe rozwiązanie, wynikłe w trakcie długich negocjacji, zakłada przedłużenie okresu dojścia do pokrywania 40% kosztów komunikacji przez gminy do 2015 r. Oznacza to, że wspólne stanowisko gmin, które przedstawił ostatecznie 16 lutego burmistrz Ryszard Madziar, poskutkowało wynegocjowaniem dodatkowych dwóch lat, podczas których na wspólny bilet ZTM gminy wydadzą mniej. Zaoszczędzone pieniądze to kilkaset tysięcy złotych rocznie, które mogą być przeznaczone na realizację innych inwestycji dla mieszkańców Wołomina.

Jednym z argumentów w negocjacjach stawianym przez „wołomińską grupę gmin” był fakt, że gdy koszty będą przekraczały ich możliwości finansowe i nie dojdzie w tej sprawie do kompromisu, to Warszawa może się spodziewać dodatkowych tysięcy samochodów na swoich ulicach – zwiększą się korki, będą zajęte miejsca parkingowe itp. Spowoduje to duże utrudnienie komunikacyjne dla wszystkich mieszkańców stolicy.

Informacja zapewne uspokoi Mieszkańców Wołomina do tej pory cieszących się z możliwości kupienia Wspólnego Biletu. Wspólny Bilet zostaje!

Komunikat prasowy UM Wołomin