Sprzeciw radnych powiatowych

sobota, Wrzesień 11, 2010 1:02
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

Rada Powiatu Wołomińskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec budowy w Ossowie pomnika na bolszewickiej mogile z 1920 r - przeczytaj stanowisko rady powiatu wołomińskiego przyjęte na sesji w dn. 31.08. 2010. Podczas dyskusji przedstawicielom burmistrzów J. Mikulskiego i A. Łossana nie udało się przekonać radnych powiatowych co do słuszności postawienia pomnika na mogile bolszewików w Ossowie.

Projekt uchwały  przedstawił klubradnych Prawa i Sprawiedliwości po uzgodnieniach ze Wspólnotą Samorządową Powiatu Wołomińskiego. Większość radnych głosowała za przyjęciem stanowiska, część się wstrzymała, jeden radny był przeciw.

Na sesję zostali zaproszeni burmistrzowie Wołomina – Jerzy Mikulski – i Zielonki – Adam Łossan. Obaj  nie stawili się osobiście tylko przysłali swoich przedstawicieli. A. Łossana reprezentował  rzecznik urzędu miasta w Zielonce Piotr Wyszyński, natomiast J. Mikulskiego reprezentował Andrzej Ptaszyński zajmujący się inwestycjami drogowymi w UM Wołomin. Obecny był również przedstawiciel Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Przedstawicielom burmistrzów i ROPWiM nie udało się przekonać radnych co do słuszności postawienia pomnika bolszewików w Ossowie.

Tekst stanowiska:

“Rada Powiatu Wołomińskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec budowy w Ossowie pomnika na bolszewickiej mogile z 1920 r.

Spoczywający w tej mogile żołnierze bolszewicy jako najeźdźcy toczyli walki z Polakami broniącymi swojej Ojczyzny. Tam zginął Kapelan 236 Pułku Legii Akademickiej ksiądz Ignacy Skorupka oraz setki naszych rodaków.

Rada Powiatu Wołomińskiego uważa, że wystrój mogiły winien być zmodyfikowany przez usunięcie bagnetów, symboli agresji i walki.

Za szczególnie skandaliczne i prowokacyjne Rada Powiatu uznaje wybór terminu odsłonięcia pomnika.

Szanując prawo każdego człowieka do godnego pochówku uważamy, że mogiła żołnierska nawet mogiła bolszewickich najeźdźców powinna być zadbana i utrzymana w należytym porządku.

Rada Powiatu Wołomińskiego zobowiązuje Przewodniczącego Rady do przesłania niniejszego stanowiska do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, do Burmistrza Miasta i Gminy Wołomin p. Jerzego Mikulskiego, do Burmistrza Miasta Zielonka p. Adama Łossana oraz do mediów”.

Autor: Sylwester Jagodziński