Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!

piątek, Lipiec 30, 2010 12:18
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

polstopPolicjanci wołomińskiej Komendy czynnie biorą udział w kolejnej, IV już edycji ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Polskie Koleje Państwowe pod nazwą “Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj” ukierunkowanej na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Dziś w rejonie przejazdu kolejowego: Wołomin – Słoneczna oraz Kobyłka, patrol ruchu drogowego wspólnie z pracownikami PKP i funkcjonariuszami SOK podjęli działania kontrolne mające na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.

Policjanci wydziału ruchu drogowego wołomińskiej Komendy włączyli się do realizacji nadzoru nad ruchem drogowym w okolicach przejazdów kolejowych. Oprócz działań kontrolnych, policjanci wspólnie z patrolem z SOK, oraz pracownikami PKP Koleje Mazowieckie dzisiaj w rejonie przejazdu kolejowego: Wołomin– Słoneczna oraz Kobyłka realizowali czynności w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”.

Pracownicy PKP Koleje Mazowieckie oraz funkcjonariusze SOK rozdawali kierowcom ulotki informujące o prowadzonej kampanii, oraz przestrzegali przed skutkami wypadków kolejowych spowodowanych przez kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Funkcjonariusze Policji sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Nie obyło się niestety bez mandatów. Najczęściej, kierowcy pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego i czerwonego sygnału świetlnego próbują jeszcze przejechać przez przejazd kolejowy mimo zbliżającego się pociągu. O wypadek wówczas nie trudno. Takie wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami.

Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

ts/wz