Pierwszy klaps w „Bitwie Warszawskiej 1920”

czwartek, Lipiec 1, 2010 10:10
Dodane w kategorii Aktualności
Komentarze są wyłączone

1920Rozpoczęły się zdjęcia do filmu  Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”. Zdjęcia do filmu zostaną zrealizowane w nowoczesnej technologii  3D. Ich autorem będzie Sławomir Idziak. W obsadzie filmu znajdą się m.in. Borys Szyc, Natasza Urbańska i Daniel Olbrychski, a także prawie trzy i pół tysiąca statystów. Pierwsze ujęcia filmu odbywają się na terenie Twierdzy Modlin koło Warszawy.

Film, nie będzie „podręcznikiem historii”, choć jego kanwą są autentyczne wydarzenia sprzed 90 lat – zapowiada reżyser. Zrekonstruowanych i sfilmowanych zostanie wiele scen batalistycznych. Będzie to jednocześnie historia miłosna, która rozgrywa się na tle wielkiej, wojennej zawieruchy.

– Oczyma głównych bohaterów: Oli – w tej roli Natasza Urbańska – tancerki i śpiewaczki warszawskiego teatru kabaretowego, i Jana – którego zagra Borys Szyc – ułana wojska polskiego i poety, zobaczymy legendarne, polskie zwycięstwo militarne, które uchroniło Polskę i Europę przed zalewem komunizmu – zapowiedziała rzeczniczka prasowa filmu Anna Hoddle.

Scenariusz napisał Jarosław Sokół – razem z Hoffmanem. Konsultantem historycznym filmowców jest prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Muzykę do „Bitwy…” skomponuje Krzesimir Dębski, który – jak wyjawiła rzeczniczka – zadebiutuje także jako aktor.

W filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wcielą się w nie znani aktorzy. Rolę marszałka Józefa Piłsudskiego zagra Daniel Olbrychski, Charles’a de Gaulle’a – Wiktor Zborowski, gen. Maxime’a Weyganda – Wojciech Pszoniak, ks. Skorupkę – Łukasz Garlicki.

Przed kamerą pojawi się ponad osiemdziesięciu aktorów, wśród nich Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Aleksander Domogarow, Jerzy Bończak, Marian Dziędziel, oraz prawie 3,5 tys. statystów.

Scenografię do filmu zaprojektuje Andrzej Haliński, a kostiumy – Magdalena Tesławska (autorka kostiumów do „Potopu” i „Ogniem i mieczem”) i Andrzej Szenajch. Za militaria będzie odpowiadał Tomasz Bierawski. Charakteryzację postaci marszałka Piłsudskiego przygotuje Waldemar Pokromski. Charakteryzację pozostałych postaci wykonają Mira Wojtczak i Liliana Gałązka. Budżet filmu wynosi 20 mln zł.

Zdjęcia do „Bitwy Warszawskiej 1920” potrwają do końca września tego roku. Uroczysta premiera filmu planowana jest na 19 września 2011 r.

Producentem filmu jest spółka Zodiak Jerzy Hoffman Film Production.

Autor: msies, pszl; Źródło: PAP